Scroll to top
UMBM '19, UĞUR MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI

Komiteler

Kore Savaşı

Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki Soğuk Savaş‘ın bir ürünü olarak Kore iki ayrı hükümeti bulunan iki devlete bölündü. Her iki taraf da Kore üzerinde hak iddia etti ve sınır hattı hiçbir zaman kalıcı olarak kabul görmedi. Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Kore‘nin 25 Haziran 1950’de Güney Kore topraklarına ilerleyerek işgal etmesiyle başlayan Kore Savaşı‘na, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM güçlerinin Kore’ye, Kuzey Kore işgalini sonlandırmak için göndermeye onay verdi. BM’ye üye 21 ülkenin askeri gücü BM tarafında savaştı. BM destekli güçlerin yüzde 90’ını ABD askerleri oluşturuyordu. Kore Savaşı 25 Haziran 1950’de Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Kore ve ABD destekli Güney Kore arasında başladı. 25 Haziran 1950’de Kuzey Kore, Güney Kore’yi işgal etti ve sınır hattı boyunca çatışmalar yaşandı. ABD önderliğindeki Birleşmiş Milletler, Güney Kore’ye desteğe gelen ilk kuvvet oldu. Bunun üzerine Çin ve Sovyetler Birliği, Kuzey Kore’ye savaş süresi boyunca destek verdi.

DISEC

Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi (Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Birinci Komitesi), Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda bulunan altı ana komiteden biridir. Silahsızlanma ve uluslararası güvenlik sorunlarıyla ilgilenir. İlk Komite, Genel Kurul Genel Tartışması’ndan sonra her yıl Ekim ayında 4-5 haftalık bir toplantı yapar. Birleşmiş Milletler’in 193 üye devletinin hepsi katılabilir. Genel Kurul’un sözlü kayıtları olan tek ana komitesi‘dir.

SPECPOL

Özel Politika ve Bağımsızlaşma (Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 4. Komitesi), 1993’te kuruldu. SPECPOL, dekonizalosyon komitesinin birleşimidir. Normalde 4. komite ve özel politika komitesiydi Bu komite 1990 yılında birleşmiş milletler sömürgeciliğin ortadan kaldırılması için uluslararası on yıl olarak 1990-2000 yıllarında birleştirildi. Bu birleşmiş milletlerin yaratılışı sırasında dikkate alındığında kısmen önem taşıyordu. 750 milyon insan sömürgelenmiş terörle yaşıyor ve 4. komite sayesinde seksenden fazla eski sömürge 1945’ten bu yana bağımsızlaştı. Bu sayı önemli ölçüde azaldı ve şu an 2 milyon insan terör ve sömürgeyle yaşıyor ve SPECPOL bu konuyu ele almaya kararlı.

IAEA

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu veya Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı; Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız, uluslararası bilim ve teknoloji temelli bir organizasyon olup 29 Temmuz 1957 yılında kurulmuştur. Nükleer Bilim ve Teknolojinin barışcıl amaçlarla kullanılması ve planlanmasında üye ülkelere destek sağlamaktadır. Nükleer Güvenlik Standartlarını hazırlamaktadır. Bünyesindeki denetim mekanizması ile ülkelerin taahhütlerini yerine getirmesini kontrol etmektedir.

ICAO

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü; Chicago Konvansiyonu’na (7 Aralık 1944) imza atan 52 ülke tarafından, Birleşmiş Milletler kuruluş kararnamesinin 43. maddesine dayanarak 4 Nisan 1947 tarihinde kurulmuştur. Aynı yılın Ekim ayında ise, Birleşmiş Milletlerin yasal havacılık organı olarak kabul edilmiştir. Merkezi Kanada-Montreal’dedir ve Bangkok, Kahire, Dakar, Lima, Mexico City, Nairobi ve Paris’te 7 bölge ofisi bulunmaktadır.